Hipertyreoza czyli nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest to choroba związana z nadmierną produkcją hormonów tarczycy. Niekiedy powstaje na skutek niewłaściwego leczenia, podawania zbyt dużych dawek hormonów tarczycy. Rzadziej jest następstwem zaburzeń w obwodowym metabolizmie hormonów, bądź wadliwej czynności wiążących je receptorów. Choroba ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Aby uchronić się przed poważnymi konsekwencjami, nie należy lekceważyć pierwszych objawów nadczynności tarczycy.

Objawy nadczynności tarczycy

Niektóre z widocznych objawów nadczynności tarczycy, łatwo możemy uznać za małoznaczące. Nie zawsze owe dolegliwości będą świadczyć o tejże chorobie. Jeżeli jednak zauważymy u siebie nagły, znaczny spadek wagi, nocne napady głodu połączone ze znaczną utratą kilogramów (od kilku do 30 w przeciągu kilkunastu tygodni) to mamy do czynienia z najczęstszym z objawów nadczynności tarczycy. Przyspieszona przemiana materii sprawia, że jest nam wciąż gorąco, pocimy się, źle znosimy wysokie temperatury. Do innych symptomów należy drżenie rąk, nerwowość, drażliwość, kołatanie serca, biegunki i częste wypróżnienia (ok. 3 razy dziennie). Przy nadczynności tarczycy ciężko nam wchodzić po schodach, gdyż mięśnie, szczególnie nóg, są bardzo osłabione. Nogi, zwłaszcza nad kostkami widocznie puchną. Mogą wystąpić dolegliwości skórne, takie jak czerwone, mocno swędzące plamy. Hipertyreoza prowadzi do wypadania włosów, które dodatkowo robią się sztywne, nie dają się zakręcić, ani ułożyć. Paznokcie są żółte i łamliwe, ich płytka jest nierówna i chropowata. Kobiety mogą skarżyć się na nieregularne, skąpe a nawet zupełnie zanikające miesiączki.

Gdy podejrzewamy hipertyreozę

Jeżeli zauważymy u siebie któryś powyższych objawów niezwłocznie udajmy się do lekarza, który zleci badania na poziom hormonów tarczycy (T3, T4) oraz TSH, czyli hormonu przysadki mózgowej stymulującego pracę tarczycy. Badania wykonuje się poprzez analizę krwi. Jeżeli lekarz stwierdzi u nas nadczynność tarczycy, badania krwi będziemy musieli powtarzać. Ważnym jest, aby wykonywać badania w tym samym laboratorium, gdyż wyniki mogą się różnić w zależności od metody analitycznej. Niekiedy lekarz zleca zrobienie USG, prześwietlenia klatki piersiowej, scyntygrafi bądź biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej  w celu wykrycia rozmiaru i rodzaju ewentualnych guzków. Guzki są wynikiem nadmiernej produkcji hormonów. Te zezłośliwienia mogą być pod postacią guzków zimnych, w których nie dochodzi do produkcji hormonów, bądź guzków gorących produkujących hormony.

Kto jest w grupie ryzyka?

Największe ryzyko zachorowania na tą chorobę pojawia się u osób, w których rodzinie choroba ta przewija się od pokoleń. Do grupy ryzyka zaliczane są również kobiety, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia. Także osoby cierpiące na inne choroby z grupy autoimmunologicznych (np. cukrzyca), powinny zachować szczególną ostrożność.

Czy można sobie pomóc?

Jeżeli została u nas zdiagnozowana nadczynność tarczycy powinniśmy pamiętać o kilku dobrych radach. Należy unikać słońca, w upalne dni lepiej gdy zostaniemy w domu. Nie poleca się picia czarnej kawy, ani spożywania alkoholu, szczególnie w dużych ilościach. Jeżeli dokucza nam nadpotliwość powinniśmy nosić wyłącznie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Nosząc ubrania z syntetycznych tkanin, łatwo podrażnić skórę. Spożywana przez nas żywność powinna zawierać jak najmniejsze ilości jodu. Należy unikać wysiłku fizycznego i psychicznego. Bardzo wskazany jest odpoczynek i relaks!

Nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży

Gruczoł tarczycy odgrywa niezwykle ważną rolę w płodności, jak i w prawidłowym rozwoju płodu. Kobiety planujące dziecko, koniecznie powinny zbadać poziom hormonu. Należy pamiętać, że zaburzenia tarczycy są często powodem trudności zajścia w ciążę, obniżonej płodności, poronień, przedwczesnych porodów oraz wad wrodzonych u dzieci. Stąd tak ważne jest zrobienie badań przed planowaną ciążą, a także regularne ich powtarzanie w czasie trwania ciąży.

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Hipertyreoza czyli nadczynność tarczycy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*