Reumatoidalne zapalenie stawów

U większości chorych przyczyną bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa są zaburzenia równowagi statyczno-dynamicznej oraz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie aparatu kostno-więzadłowego kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Z najczęściej spotykanych postaci bólów lędźwiowych można wyodrębnić dwie grupy.

Jedną, związana z lukiem tylnym kręgów lędźwiowych i wyrostkami stawowymi, obejmuje przypadki kręgozmyku i przypadki ze zmianami trofostatycznymi, jakie stwierdza się przeważnie u osób otyłych, często u kobiet po 60 roku życia z nadmierną lordozą lędźwiową i kifozą piersiową.

Druga grupa bólów lędźwiowych wiąże się z uszkodzeniem pierścienia włóknistego w obrębie krążka między-kręgowego i nierównomiernym naciskiem kręgów na jądro miażdżyste.

W następstwie tego nacisku jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte w kierunku więzadła podłużnego tylnego.

Oddzielny problem stanowi niewydolność mięśniowo-więzadłowa kręgosłupa/ przejawiająca się bólami po zmęczeniu, pod koniec dnia, po zmęczeniu przez niewłaściwe podtrzymywanie lub podnoszenie nadmiernego ciężaru przy zwiotczałych mięśniach i osłabionych więzadłach.

Dolegliwości określane w początkowym okresie ,,postrzałem” (lumbago) lub wypukliną krążka (protrusio disci) w dalszym okresie mogą nasilić się wskutek przerwania włóknistego pierścienia krążka i wypadnięcia jądra miiżdżystego do kanału kręgowego. Dochodzi do przepukliny dyskowej (hernia discalis) i drażnienia uciskowego korzeni nerwowych (rwa kulszowa — ischias) z wtórnym obrzękiem i niedotlenieniem.

Stan zapalny, który dołącza się do mechanizmu ucisku korzeni przez wy-padniętą część jądra miażdżystego może niekiedy bardziej wpływać na objawy niż sam ucisk.

W przebiegu choroby wyróżnić można dwa okresy: ostry z przewagą elementów zapalnych i obrzękowych, charakteryzujący się bardzo silnymi bólami, uniemożliwiającymi wykonanie najprostszych ruchów, oraz okres przewlekły z przewagą elementów uciskowych i dysfunkcji statyczno-kinetycznych. Leczenie usprawniające musi łączyć elementy terapii przeciwzapalnej i przeciw-obrzękowej z leczeniem odbarczającym.

Leczenie wyciągami zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego

Ułożenie chorego w pozycji bezbólowej w celu odbarczenia kręgosłupa i złagodzenia bólu oraz ułatwienia repozycji przepukliny dyskowej (leżenie na plecach, na boku, w podwieszeniu). Wyciąg jest uzasadniony, gdy zmniejsza skurcz mechankzny Wyciąg ciągły przy mniejszym obciążeniu (6—15 kg), codziennie przez 10—20 dni (od 10 do 25 zabiegów)

Wyciąg przerywany przy obciążeniu do 60 kg, 2 razy dziennie przez 30—40 min do 4—-6 godz. w 5—7 seansach.

Wyciąg przestankowy (pulsacyjny) przy narastaniu obciążenia w ciągu 12 s i obniżaniu również przez 12 s. Po przerwie trwającej 6 s ponowne obciążenie. Czas całego zabiegu 15 min, łącznie 3—6 seansów z przerwami 2—4 dni

Wyciąg bloczkowy skośny na łóżku ortopedycznym umożliwiający pochylenie chorego pod dowolnym kątem (45—60°). Chory leży na brzuchu (otyli mogą leżeć na plecach z uniesionymi kończynami na poduszkach). Miednica ustalona pasem biodrowym. Wyciąg trwa 4—6 godz. w 2 seansach z przerwą południową na masaże. Wyciąg stosuje się przez 10 dni, czasem 25 dni (w cięższych przypadkach). Bloczki obciążone od 5 do 20 kg; przeciwwagą jest m.ssa ciała

Wyciąg bloczkowy poziomy w pozycji bezbólowej ze zniesieniem lordozy przy sile rozciągającej od ’/a do >/s masy ciała za pomocą ciągu i kontrwyciągu za pas biodrowy i klatkę piersiową Wyciąg krzesełkowy (pozycja Perlscha)

O regulowanej wysokości. Siła wyciągu odpowiada w przybliżeniu masie zwisającego ciała

Wyciąg z podwieszeniem i w półpedwie-szeniu z wahadłowymi ćwiczeniami tułowia i kończyn

Wyciąg w wodzie. Chory w ułożeniu bez-bólowym, zawieszony na kole gumowym założonym pod pachami, z nogami zgiętymi w stawie kolanowym i podwieszonymi na poręczy lub na specjalnym aparacie rozciągowym. Obciążenie od ł/,0 do 2/I0 masy ciała. Czas wyciągu 15—40 min w wodzie o temp. 36—38°Ć

Wyciąg W wodzie po nałożeniu pasa ratunkowego pod pachami i gorsetu miedniczego. Obciążenie 9—11 kg. Chory w pozycji pionowej zanurzony w wodzie o głębokości 2    m, o temp. 33°C

WSKAZANIA

Dyskopatie (ułożenie w przodozgięcii tułowia 30° przy ugiętych w stawach biodrowych i kolanowych kończynach dolnych)

Przepukliny dyskowe zagrażające niedokonane (ułożenie w pozycji lordotycznej

— przeciwdziałające powstawaniu wrót przepukliny)

Przepukliny dyskowe odprowadzalne

(ułożenie w pozycji kifotycznej — poszerzającej wrrota przepukliny i ułatwiającej jej odprowadzenie)

Wady postawy — zaburzenia statyki PRZECIWWSKAZANIA Wiek powyżej 65 lat Znaczne zmiany miażdżycowe Nadciśnienie tętnicze Zrzeszotnienie kości(osteoporosis) Niedomoga krążenia w obszarze tętnic kręgowych

Zmiany zwyrodnieniowe stawów między-kręgowych

Zmiany nowotworowe kręgosłupa

Zmiany zapalne kręgosłupa

Zmiany chorobowe w stawach krzyżowo-biodrowych

Wady rozwojowe kręgosłupa

Nerwoból nerwu kulszowego hipcralgezyjny (przeczulica)

Niestabilność kręgosłupa Niedomoga oddechowa

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Reumatoidalne zapalenie stawów"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*